“We stellen op de Groendienst, het Action Park en de recyclageparken werkplekken ter beschikking,” vertelt Vandeput. Zo werden er tussen in 2024 in totaal 480 uren werkstraffen uitgevoerd. “Dankzij een samenwerkingsovereenkomst tussen de stad Hasselt en het Agentschap Justitie en Handhaving kunnen veroordeelden hun werkstraf uitvoeren bij de Stad Hasselt. Zo’n werkstraf wordt beschouwd als een gemeenschapsgerichte straf en maatregel waarbij de veroordeelde de verantwoordelijkheid opneemt voor de eigen daden en tegelijkertijd een positieve bijdrage levert aan de samenleving,” legt Vandeput het systeem uit.
Gratis
Een werkstraf kan worden opgelegd als hoofdstraf en bedraagt minimum 20 uur en maximum 300 uur. De veroordeelde wordt opgevolgd door een justitieassistent(e) van het Agentschap. Enkel meerderjarigen komen in aanmerking. De veroordeelde ontvangt geen vergoeding en moet de straf uitvoeren buiten zijn eventuele beroepsactiviteiten. Dankzij de nieuwe samenwerkingsovereenkomst zal een deel van de werking gedigitaliseerd worden via een reclasseringsportaal waarin het dossier eenvoudig kan worden opgevolgd. “Alle werkstraffen die door een rechter worden uitgesproken, moeten ook effectief uitgevoerd worden. Liefst zo snel mogelijk. Een werkstraf kan enkel uitgevoerd worden in een niet-commerciële instelling zoals een overheidsdienst of vzw’s. De stad Hasselt neemt hierin haar verantwoordelijkheid”, aldus burgemeester Steven Vandeput (N-VA).
Containerpark
Zo’n werkstraf wordt strikt voorbereid en opgevolgd. “Vooraf is er een gesprek tussen de betrokken partijen waar de nodige praktische afspraken worden gemaakt zoals de uurrooster en hun contactpersoon”, legt burgemeester Steven Vandeput uit hoe een werkstraf in de praktijk wordt uitgevoerd. “De begeleiders zijn niet op de hoogte van de reden voor de taakstraf en er is maar maximum één veroordeelde op hetzelfde moment aan het werk op eenzelfde locatie. De veroordeelde krijgt een rondleiding, uitleg over de specifieke taken en de werking van bijvoorbeeld het containerpark. Daarna draait hij mee in de werking van het containerpark. De taken variëren daar van zwerfvuil verwijderen tot toegangscontrole. De begeleiders houden een dagverslag bij met alle nuttige informatie”, aldus nog Vandeput.